A lengyel védelmi minisztérium tájékoztatása szerint
kétszáz harci jármű, 92 harci gép és kétezer katona részvételével ünnepelték Varsóban kedden a fegyveres erők napját.
Az erődemonstráció súlyát azonban nem a mennyiség, hanem a minőség adta: a lengyel hadsereg több modern, új technológiájú fegyverét is megvillantotta.
A flaszteren ott gurultak az amerikai gyártású M1A1 Abrams tankok, a dél-koreai fejlesztésű K2-es tankok, a K9 és Krab tarackok, a HIMARS rakétavetők, valamint a szintén amerikai Patriot rakétavédelmi rendszer egységei is, a levegőben ott szálltak az amerikai F-35-ös és a lengyel F-16-os harci gépek.
Lengyelország Európa egyik vezető katonai hatalmává nőtte ki magát, miután óriási összegeket fektetett be haditechnikájának felfrissítésébe
a Krím 2014-es orosz annektálását követően – állapítja meg a CNN tudósítása, hozzátéve: Varsó a háború kirobbanása óta az egyik legelkötelezettebb támogatója az agresszió ellen küzdő Ukrajnának (területén halad át az ukrán hadseregnek leszállított nyugati fegyverzet jelentős része, ott képzik ki az ukrán katonák nagy részét, ez az állam fogadta be a legtöbb ukrán menekültet, és óriási anyagi és katonai segítséget nyújtott bajba jutott szomszédjának).
A katonai felvonulást csak néhány nappal azután rendezték meg a lengyel fővárosban, hogy a védelmi erők újabb tízezer katonát vezényeltek a Belarusszal közös határszakaszokra, a kelet-európai államban ugyanis a Wagner orosz katonai szervezet megkezdte újraszerveződését, amelyet Varsó közvetlen fenyegetésnek érez.
Lengyelország a NATO egyik legelkötelezettebb tagja lett Európában, súlya a szövetségen belül jelentősen nőtt,
Románia mellett Amerika fő szövetsége lett Washington kelet-európai politikájában. Az ukrajnai kérdésben az EU vezető állama, Németország visszafogottan viselkedett, Lengyelország azonban saját fenyegetettsége és politikai ambíciói miatt kezdeményező szerepet vállalt, álláspontja pedig a háború kérdésében teljesen egybeesett az amerikaival, ami az amerikai figyelmet automatikusan Varsóra iránytotta – írja a CNN.
A lengyel védelmi költségvetés jelentősen megnőtt az elmúlt években, míg 2014-ben a GDP 2, addig mára 4 százalékára növekedett,
a pénzek nagy részét pedig esősorban a fegyverzet lecserélésére, új haditechnológiák fejlesztésére költötték. A modern amerikai és del-koreai harci eszközök beszerzésével mára az egyik legmodernebb és legütőképesebb európai hadsereggé vált a lengyel.